Xorijiy til va adabiyoti (ingliz tili)
Ingliz tili - bu ingliz tili o‘qituvchilarini hamda tanlangan kontent yo‘nalishlaridan biri (fan yoki san’at) bo‘yicha o‘qituvchilarni tayyorlashga qaratilgan dastur.
Turan IU talabalari tilning tuzilishi va assimilyatsiyasi bilan bog‘liq asosiy nazariyalar va tadqiqotlardan qanday foydalanishni o‘rganishlari mumkin.Ingliz tili va mazmunini o‘rganuvchilar uchun qo‘llab-quvvatlovchi o‘quv muhitini yaratish uchun madaniyat va madaniy guruhlarning tabiati va roli bilan bog‘liq asosiy tushunchalar, tamoyillar, nazariyalar va tadqiqotlarni bilishi, tushunishi va ulardan foydalanishi mumkin. Bu ingliz tilini o‘rganuvchilar uchun til va savodxonlikni rivojlantirishga yordam beradi.
Turan IU talabalari standartlarga asoslangan ESL va kontent ko‘rsatmalarini rejalashtirish, amalga oshirish va boshqarish bilan bog‘liq dalillarga asoslangan amaliyot va strategiyalarni bilishi, tushunishi va ulardan foydalanishi mumkin. Turan IU talabalari dastur modellarini yaxshi biladilar va til ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda integratsiya qilish uchun o‘qitish strategiyalarini yaxshi o‘rganadilar. Ular texnologiyalarni birlashtiradilar, shuningdek o‘z o‘quvchilari uchun mos sinf resurslarini tanlaydilar va moslashtiradilar.

English and Literature
English and Literature is a programme with the aim to prepare teachers of the English language as well as educators in one of the selected content areas (science or arts).
Turan IU students will be able to learn how to use basic theories and research related to language structure and acquisition as well as understand the basic concepts, principles, theories, and research related to the nature and role of culture and cultural groups to create positive learning environments for English language and content learners. This will help develop language and literacy for English language learners.
Turan IU students will use evidence-based practices and strategies related to planning, implementing, and managing standardized ESL. Turan IU students will be knowledgeable about program models and have teaching strategies to develop and integrate language skills. The university will integrate technology and select and adapt classroom resources appropriate for their students.