SINGAPURDAN NUFUZLI DELEGATSIYA TASHRIFI
Dunyoning eng yirik ta’lim konglomeratlaridan biri — Amity Education Group vakillari va Amity’ning ASEAN mintaqasi bo‘yicha Regional CEOsi Leon Choong Turan Xalqaro Universitetiga rasmiy tashrif buyurdi va global oliy ta’lim rivoji hamda Turan talabalariga xalqaro miqyosda keng imkoniyatlar yaratish bo'yicha hamkorlik yo'lga qo'yildi.
🔸Amity Education Group bugun 150 dan ortiq ta’lim muassasalari va 12 ta universitetni o‘z ichiga olgan xalqaro korporatsiya hisoblanadi.
🔺Turan Xalqaro Universiteti nafaqat O‘zbekistonda, balki xalqaro ta’lim maydonida ham yetakchi oliy ta’lim muassasasi bo'lib, kundan kunga jahon sahnasida nufuzi ortib bormoqda.

VISIT OF A PRESTIGIOUS DELEGATION FROM SINGAPORE
Representatives of Amity Education Group, one of the world’s largest educational conglomerates, along with Leon Choong, Regional CEO of Amity for the ASEAN region, paid an official visit to Turan International University.
During the meeting, the parties discussed the development of global higher education and established cooperation aimed at creating broad international opportunities for Turan students.
🔸 Amity Education Group today is an international corporation that includes over 150 educational institutions and 12 universities around the world.
🔺 Turan International University is not only a leading higher education institution in Uzbekistan but also a rapidly emerging university on the global academic stage, gaining more recognition and prestige every day.